Zdroj: http://www.rsvysocina.cz/shiff-eda.a159.html  •  Vydáno: 25.12.2011 18:55  •  Autor: fiky

Shiff Eda

S táhnoucím se podzimem a nepřicházející zimou, u rybníka v Lačnově, se dějí Velké věci! Vodník Jožin z houpačky na pravé straně rybníka, přemýšlí, zda rybník zamrzne, či ne, napadne sníh – nenapadne a co bude se zelenými rostlinami, kterými jeho rybník zarůstá. Rybáři poličského sdružení již břehy rybníka opustili a většinou své „pruty“ uložili k zimnímu spánku.
eda
A HELE, HELE, co se na rybníku DĚJE? Kdo šel, nebo jel v sobotu 10. prosince kolem rybníku, byl udiven!

CELÝ ČLÁNEK

Rybníkem pluje „SCHIFF“ – loď, vor či ponton, s kapitánem a námořníky…?!? Na palubě vidím kapitána, s kapitánskou čepicí, a je to pana Eda Střílek, přítele našeho rybářského sdružení. Ten nelení a je již v plné přípravě na novou rybářskou sezónu roku 2012. Akce lačnovská klobása a zahájení sezóny 16. dubna, jsou již tradicí.

A náš Eda nám chce zpříjemnit chytání a dal se očisty rybníka od vodních rostlin a řas pod jeho "Rančem" – tedy Rybářským rájem – občerstvení, penzion, bazén a rybářský břeh LAČNOV. Když tedy nejsou peníze na vybagrování celého rybníku, Eda přišel s myšlenkou, odstranit vodní rostliny a řasy pomocí voru a betonové traverzy, která se táhne po dně a vytrhává "nepřítele".
Na „SCHIFF EDA“, pod oficiálním názvem „EDUŠO STROJ“, byla již podána patentová přihláška, pro ochranu vlastnictví.
Princip: základem je dvojpodlažní vor o rozměrech cca 4 x 4 m. Stabilita a nadlehčení je zajištěna vzduchovými vaky. Vor je opatřen pádly a z hlediska bezpečnosti je opatřen kovovým zábradlím.

V zadní části je umístěno mechanické zařízení pro spouštění a vytahování betonové traverzy. Funkce: kapitán vypluje s vorem do určité vzdálenosti od břehu. Tam spustí traverzu. Vor je navázán na lano, které začne navíjet naviják, umístěný na traktoru. Cestou k břehu, traverza uvolňuje a táhne sebou vodní rostliny ku břehu. Na spodní části voru jsou lyžnice, které umožní vytáhnout vor až na břeh. A tak pod vorem nashromážděné rostliny mhou být vytaženy až na břeh.

Tento postup se mnohokráte (dle potřeby) opakuje.
A vodník Jožin na celou akci dohlíží a doufá, že jeho rybník bude částečně vyčištěn, voda čirá a rybářům se nebudou zamotávat vlasce do "zeleniska"!
Panu Edovi Střílkovi děkujeme za jeho všestrannou aktivitu pro nás rybáře a ať ho jeho nápady neopouštějí a aktivita jeho, po dlouhá léta vydrží.
Rybáři děkují.
PS: - Vytažený produkt bude možná "macerován" a na Zahájenou se bude podávat jako drink, pod názvem "LAČNOVSKÁ VÍLA".

- Do budoucna „kapitán“ předpokládá rozšířit „flotilu“ postupně až o další 3 vory – o kajutu, občerstvení a taneční parket. Vory, budou samostatné nebo mohu být vzájemně propojeny, opatřeny motorovým pohonem a kapitánským kormidlem Už se těším, až budu moci oslovit Edu „Kapitáne – mohu vstoupit na loď?“, “ Kapitan - ich kann das Schiff zu betreten?“, „Captain - I can enter the ship?”.
- ANO, JA, YES! Prof. Miloslav Filka